همایش مشترک دانشگاه ام ای تی و دانشگاه تکنولوژی کوئینزلند (2016)

علی سوفسطایی در حال حاضر یک متخصص آنالیز اطلاعات در مرکز عالی تعمیرات و نگهداری شرکت والی می باشد. او از مدلهای جدید بر پایه هوش مصنوعی به منظور افزایش تولید، بهره وری انرژی و کاهش هزینه محصولات معدنی استفاده می کند.

دکتر سوفسطایی تحصیلات دانشگاهی خود را در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی مکانیک به پایان رسانده است دوره ای که در آن به مفهوم عمیقی از مدیریت انرژی و روشهای بهبود تعمیرونگهداری تجهیزات دست یافته است. او تحصیلات تکمیلی خود را در مقطع کارشناسی ارشد و در رشته مهندسی صنایع مددیریت سیستم و بهره وری ادامه داده و در این دوره با تمرکز بر روشهایی مانند هوش مصنوعی و مهندسی ارزش توانست تعریف جدیدی از مدیریت انرژی و مهندسی تعمیرات و نگهداری ارائه نماید. به عنوان دانشجوی بورسیه مقطع دکترای مهندسی مکانیک ومعدن وهمچنین به عنوان مدرس دردانشگاه کوئینزلند استرالیا او به مدت پنج سال به تدریس و تحقیق پرداخته که از آن جمله می توان به تدریس برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اشاره کرد.

 در طی دوازده سال گذشته دکتر سوفسطایی درگیر مطالعه و انجام پروژه های متعدد و مختلف دانشگاهی و صنعتی بوده است که محوریت آنها موضوعاتی از قبیل بهره وری انرژی، مهندسی ارزش و آنالیز داده است. او همچنین پایه گذار استفاده از هوش مصنوعی به منظور بهینه کردن پارامترهای موثر بر مصرف انرژی در فعالیتهای معدنی است.

علی بیش از ده سال در صنایع مرتبط با نفت و گاز و معدن فعالیت داشته و درعین حال داری هفت سال سابقه تدریس در دانشگاه می باشد.

سوابق قبلی او در صنایع نفت، گاز و معدن، پیشینه ای قوی از علم همراه با تجربه برایش ساخته تا بتواند به عنوان کارشناسی خبره در تیمهای مهندسی و به خصوص در زمینه های مدیریت انرژی و مهندسی تعمیرات و نگهداری فعالیت کند.

دکتر سوفسطایی به عنوان  یک عضو موثر در بسیاری از گروه های تحقیقاتی، فعالانه در بازدیدهای سایت های صنعتی، تشخیص مشکلات و جلسات طوفان فکری به منظور یافتن راه حل های مناسب حضور داشته است. این فعالیتها شامل همکاری با گروههای مانند مهندسین کامپیوتر، برق، مکانیک و مواد بوده ولی محدود به آنها نمی شود.

علی درطول دوران حرفه ای خود تعداد بسیار زیادی پروژه تحقیقاتی انجام داده و نتایج آنها در مجلات علمی مختلف و کنفرانسهای معتبر ارائه کرده است. او همچنین سه اختراع به ثبت رسانده و سه بسته نرم افزاری تهیه کرده است.